Sõsarkoor Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor 70!

Märtsi viimasel nädalavahetusel kulmineerus Tartu ülikooli akadeemilise naiskoori 70. juubelihooaeg mitu päeva kestnud pidustustega, mille keskmes oli kaks vastanduvat koorikontserti. Esimene kandis pealkirja “Ela.Kasva.Õitse” ning kujutas endast Tartu ülikooli peahoone aulas akadeemilise kontserdi vormis läbilõiget eesti- ja välismaise ning uuema ja vanema naiskoorile kirjutatud koorimuusika paremikust. 70. juubeli pidustused tipnesid aga kontsert-etendusega “Kasvu.Hoone” Tartu ülikooli peahoone aulas. Kontsert-etendus kompas koorimuusika esitamise piire ning võttis luubi alla kunstliku ja loomuliku-loodusliku vahekorra tänapäevases ühiskonnas, sealhulgas ka muusikas. Üheks kontsert-etenduse kulminatsiooniks oli Veljo Tormise kooriloitsu “Raua needmine” ettekanne. Enne Tartu ülikooli akadeemilist naiskoori olid seda teost ette kandnud vaid üksikud naiskoorid. Kogu kontsert-etenduse lavastaja oli Maria Peterson, kunstnik-stsenarist Andri Luup, dirigent ja kunstiline juht Triin Koch. Tartu ülikooli kammerkoor oli juubelikontsertidel kohal nii kuulajana kui ka tehnilise abilisena kontserdi eel ja järel.

Pärast üliedukaid juubelikontserte suunduti juubelipidu pidama korporatsioon “Sakala” konventi, kus Tartu ülikooli kammerkoor andis oma kallile sõsarkoorile, kellega kammerkooril on üks ja seesama dirigent Triin Koch, üle juubelikingituse. Selleks oli Rootsi heliloojalt Matthew Petersonilt spetsiaalselt Tartu ülikooli akadeemilisele naiskoorile 70. juubeliks tellitud kooriteos “Surgit Dorpatum” (“Tartu tõuseb”). Teos on kirjutatud tekstidele, mis on võetud 2007. aastal ilmunud kogumikust “O Dorpat, urbs addictissima musis… Valik 17. sajandi Tartu juhuluulet”.  Tartu ülikooli akadeemilisel naiskooril on teose esmaettekande õigus ja kohustus kuni 2016. aasta märtsikuuni.

Palju õnne, Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor ning dirigent Triin Koch!

Tartu ülikooli kammerkoori lauljad olid ülikooli naiskoorile usinad abilised ka juubelipeol, kuid lisaks sellele oli Tartu ülikooli kammerkooril peol ühtlasi täita oluline roll. Nimelt palus Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor spetsiaalselt just Tartu ülikooli kammerkooril peol üles astuda üllatusesinemisega. Videosalvestust kammerkoori eeskavast näete: