Repertuaar

„Löö pilli, Peedukene, Peedul peened sõrmekesed.“

Cyrillus Kreek / rahvaluule Ridala kihelkonnast „Maga, maga, Matsikene“

Muusika on iga koori elu kese, see, mis annab koorile näo ja hinge. Need koorilaulud, mis kas teadliku valiku järel või mõnikord ka juhuse tahtel kammerkoori prooviruumi ja kontserdilavale jõuavad, kujundavad ja samal ajal ka väljendavad meie arusaamu muusikast ja maailmast.

„Ja metsa puude varjul kui heljuks õnne aim, kui laulaks lõputa laulu me kaitsja Põhjavaim.“

Mart Saar / Marie Heiberg „Põhjavaim“

Tartu ülikooli kammerkoori repertuaaris on iseenesest mõista olnud aastakümneid kõige tähtsamal kohal eesti heliloojate muusika. Ka täna ei kujutaks me oma laulmisi ette ilma Mart Saareta, Cyrillus Kreegita, Veljo Tormiseta, Ester Mäeta, Gustav Ernesaksata, Rudolf Tobiaseta, Eduard Tubinata, Tuudur Vettikuta, Alo Ritsinguta, Tõnu Kõrvitsata, Arvo Pärdita… Kõikide nende üleslugemine läheks õnneks siin liiga pikaks! Me oleme südamest tänulikud neile kõigile ja loodame, et nende muusikat lauldes suudame anda oma väikese panuse meie heliloojate ja kõigi siinse maanurga inimeste täiel rinnal elamise ja kestmajäämise unistuse täitumiseks.

„Maailmapilet su kätte anti. Maailm on lahti mõndagi kanti.“

Veljo Tormis / Paul Eerik Rummo „Tasase maa laul“

Munamägi ei ole aga kunagi olnud kammerkoori pilvepiir ning euroopa ja maailma koorimuusika kogu oma võrratus mitmekesisuses pole meile võõraks jäänud. Eri aegade, eri stiilides ja erinevates keeltes muusika laulmine on häälepaelukõditavalt väljakutsuv ja samal ajal ka väga hariv. Me ei pelga end muusikal lasta kanda teistsuguste laulmistraditsioonide, kõlade ja mõtete sekka. Võime omast kogemusest öelda, et jäädes küll klassikalise koorimuusika piiridesse, pole me ennast kunagi piirama pidanud.

„Luule armastab kannatajaid, ja kurbade kurgud kumisevad ikka kenamatest viisidest.“

Ester Mägi / A. H. Tammsaare

Iga koorilaulja teab, et ühtegi nooti ega sõna ei saa ega tohi niisama, ilma mõtlemata välja laulda ega öelda. Selleks ei ole need mõeldud. Need on mõeldud mõtestamiseks ja läbi elamiseks. Paljude erinevate laulude laulmine on just seetõttu nii rikastav, et nendesse kirjutatud tohutu hulk kõikvõimalikke mõtteid ja tundeid, olgu need kurvad ja rasked või ilusad ja lõbusad, on kõik võimalik ise järele proovida. Kui sellesse siiralt uskuda, siis muutub muusika tõeliselt ehedaks. Tee sinnamaani ei pruugi olla kergejalgselt läbitav, kuid me anname endast kõik, et meie muusikast sünniks õnn nii laulja kui dirigendi kui kuulaja südames.