Rahvusringhäälingu poolt Aasta Muusikuks valitud Tõnu Kõrvitsa teos “Kreegi vihik” Tartu ülikooli aulas

Sellel aasta jõulude eel kohtuvad kontserdilaval esmakordselt kõik koos Tartu ülikooli kammerkoor (dirigent Triin Koch), Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor (dirigent Triin Koch), Tartu akadeemiline meeskoor (dirigendid Alo Ritsing ja Kuno Kerge) ja Tartu ülikooli sümfooniaorkester (dirigent Lauri Sirp). 20. ja 21. detsembril antakse Tartu ülikooli aulas kaks jõulukontserti pealkirjaga “Üheskoos”, kus kantakse ette Tõnu Kõrvitsa imekaunis teos “Kreegi vihik”. 20. detsembri kontserdi esimeses pooles kuuleb eraldi esinemas kolme koori, 21. detsembri kontserdil aga sümfooniaorkestrit.

Eesti rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid helilooja Tõnu Kõrvitsa aasta muusikuks kauni ja vaimseid väärtusi hoidva muusika eest. Tõnu Kõrvitsa loomingut iseloomustab romantiline, lüüriline ja värvirohke helikeel. Olulisel kohal on tema teostes fantaasiarikkad looduskujundid ja Eesti rahvamuusika ürgsed kõlad.

Nende kirjelduste tõelevastavuses on võimalik veenduda juba 20. ja 21. detsembril, kui Tartu ülikooli neli muusikakollektiivi esitavad kahel järjestikusel kontserdil Tartu ülikooli aulas üheskoos Tõnu Kõrvitsa imekauni teose “Kreegi vihik”. Laval kohtuvad Tartu ülikooli kammerkoor, Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor, Tartu akadeemiline meeskoor ja Tartu ülikooli sümfooniaorkester. Dirigeerib Lauri Sirp.

“Kreegi vihik” on Tõnu Kõrvitsa 2007. aastal loodud kaheksaosaline teos segakoorile ja orkestrile. Teose pealkiri viitab kasutatud muusikalise materjali algupärale – Cyrillus Kreegi kogutud ja kasutatud rahvaviisid. Helilooja on 2012. aastal tsüklit ise järgmiselt kirjeldanud: “Ma tunnen ka, et see on mulle tähtis teos ja võtab mingis mõttes kogu asja kokku, selle, mida ma mõtlen ja näen. Sellesse muusikasse sain panna kogu oma laia muusikalise vundamendi, ma armastan ja kuulan tõesti kõiksugu erinevat muusikat ja see on nii lai ja inspireeriv ning selles loos on saanud kõik kokku.”

20. detsembri kontserdi esimeses pooles kuuleb eraldi esinemas kolme koori, 21. detsembri kontserdil aga sümfooniaorkestrit. Pileteid hinnaga 9/7 € saab osta Kirstin Kariselt (50 47 995, kirstin.karis@hotmail.com) ning enne kontserdi algust kohapeal.