Kaht Tartu ülikooli koori juhatavad selle aasta sügissemestril välismaalasest külalisdirigendid

Tartu ülikooli akadeemilist naiskoori ja Tartu ülikooli kammerkoori dirigeerivad 2016. aasta sügissemestril kaks noort koorijuhti Inglismaalt ja Hollandist. Kumbagi koori juba üle kümne aasta juhatanud tunnustatud dirigent Triin Koch võtab samal ajal ajutiselt loomingulise puhkuse.

Kultuurkapitali aastapreemia 2015 laureaat dirigent Triin Koch juhatab Tartu ülikooli kammerkoori 2001. aastast ning on alates 2005. aastast Tartu ülikooli akadeemilise naiskoori peadirigent. Tema mõlemad harrastajatest koosnevad kontsertkoorid on püsinud viimastel aastatel kindlalt Eesti koorimuusika tipus. Selle aasta septembris võtavad need ülikoolikoorid vastu uue põneva väljakutse, kui neid juhatavad terve sügissemestri vältel kaks noort ja andekat külalisdirigenti välismaalt: Tartu ülikooli akadeemilist naiskoori Benjamin Theophilius Martin Kirk Inglismaalt ja Tartu ülikooli kammerkoori Lodewijk van der Ree Hollandist. Dirigent Triin Koch võtab samal ajal loomingulise puhkuse ning on oma kooride ees uute ideedega tagasi 2017. aasta kevadsemestrist.

“Kaks viimast hooaega on nii naiskoori kui ka kammerkooriga olnud ülimalt töised ja pingelised, mistõttu leidsin, et vajan värskete mõtete ja uue inspiratsiooni leidmiseks veidi aega iseendale,” selgitab dirigent Triin Koch lühidalt otsust 2016. aasta sügisel ajutiselt taanduda  tööst oma kooridega. Ta plaanib rutiinsest igapäevategevusest vaba sügissemestrit kasutada eeskätt enesetäienduseks, leides ühtlasi, et tema kooride lauljatele saab pikemaajalisem töö külalisdirigentidega olema ühelt poolt küll paras proovikivi, kuid seejuures kindlasti ülimalt arendav ja põnev kogemus.

Nii Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor kui ka Tartu ülikooli kammerkoor plaanivad anda oma külalisdirgentidega kontserte Tartus ja Tallinnas. Koostöö lõpeb 2017. aasta alguses, kui dirigent Triin Koch naaseb oma kooride juurde.

Lodewijk_van_der_Ree
Tartu ülikooli kammerkoori külalisdirigent Lodewijk van der Ree (1986) on pärit Hollandist. Ta on õppinud dirigeerimist 2007-2009 Utrechti kunstide keskuses (õpetaja Fokko Oldenhuis) ja 2010-2014 Amsterdami konservatooriumis (õpetajad Jos Vermu
nt ja Jos van Veldhoven), lisaks täiendanud end Kaspars Putniņši meistrikursustel. Lodewijk on olnud mitmete Hollandi
kammerkooride peadirigent: näiteks Collegium Utrecht (2012-2015) ja Amphion (2013-2015); külalisdirigendina on ta juhatanud paljusid
üliõpilaskoore Hollandis, Eestis on ta teinud dirigendina koostööd kammerkooriga Voces Musicales. Professionaalsetest kollektiividest on Lodewijk dirigeerinud erinevaid instrumentaalansambleid, Madalmaade kammerkoori ning teinud koostööd Cappella Amsterdamiga. Ta elab hetkel Tallinnas ja laulab ansamblis Vox Clamantis. Lahke ja teotahtelise inimesena on Lodewijk siiralt tänulik võimaluse üle olla tuleval sügisel ja talvel Tartu ülikooli kammerkoori külalisdirigent.
Benjamin_Kirk

Tartu ülikooli akadeemilist naiskoori juhatab külalisdirigent Benjamin Kirk (1993), kes on nii bakalaureuse- kui ka magistriõpingute ajal olnud Tõnu Kaljuste õpilane; Inglise kuninglikus muusikaakadeemias oli tema erialaõpetajaks Patrick Russell. Ta on olnud nii Eesti rahvusmeeskoori kui ka Eesti filharmoonia kammerkoori koormeister, tehes muuhulgas koostööd nii Mikk Üleoja, Kaspars Putniņši kui ka Pasi Hyokkiga. Kirk on end täiendanud arvukatel meistrikursustel, sealhulgas BBC Singers (David Hill), Yale Schola Cantorum (David Hill), R.A.M.C.C (Jeremy Summerly). Sellel sügisel on ta välja valitud meistrikursusele Berliini raadiokoori juurde (Rundfunkchor Berlin), kus Kirk töötab kooriga Simon Halsey ja Gjis Leenarsi pilkude all. Kirk on töökas, nõudlik ja hea huumoriga kirglik muusikaarmastaja ning ootab tulevast hooaega naiskoori juures juba väga.

Täpsem teave:
Ragne Kasesalu (Tartu ülikooli akadeemiline naiskoor)
president@naiskoor.ee
5663 0069

Ken Ird (Tartu ülikooli kammerkoor)
tykk@tykk.ee
5226 980