kontsert “Mets talvel” sarjast “Helisevad šedöövrid Kadriorus”

Pühapäev, Kell

Tartu ülikooli kammerkooril kui XIII Eesti kammerkooride festivali võitjal on au üles astuda Eesti Kontserdi korraldatud sarjas “Helisevad šedöövrid Kadriorus”. Koori hollandlasest külalisdirigent Lodewijk van der Ree, inspireerituna Ivan Weltzi loodud maalist “Mets talvel”, on kooriga ette valmistanud väga mitmekesise kontserdikava, kus kõlab Euroopa koorimuusika igavikust ja aastaaegade vaheldumisest 17. sajandist tänapäevani.

2016. aasta kevadel võitis Tartu ülikooli kammerkoor XIII Eesti kammerkooride festivali Grand Prix’ ning võitjale sai koos sellega osaks au üles astuda iseseisva kontserdikavaga Eesti Kontserdi korraldatud sarjas “Helisevad šedöövrid Kadriorus”. Kontserdikava kokkupanekul on inspiratsiooniks Ivan Weltzi (1866–1926) maal “Mets talvel” (1917).

2016/2017. õppeaasta sügissemestril juhatab Tartu ülikooli kammerkoori noor ja andekas külalisdirigent Lodewijk van der Ree. „Meie dirigent Triin Koch võttis sellel sügissemestril endale loomingulise puhkuse ning tema asemel on juba septembrist meiega usinasti tööd teinud hiljuti Hollandist Eestisse kolinud noor dirigent Lodewijk van der Ree,“ selgitab Tartu ülikooli kammerkoori president Nele Dresen. Ta lisab, et koor on temaga laiendanud oma teadmisi eeskätt Lääne-Euroopa eri ajastute koorimuusikast.

Kontserdil “Mets talvel” kõlab mitmekesine koorimuusika 17. sajandist kuni tänapäevani väga erinevates keeltes. Ettekandele tulevad nii vaimulikud kui ka ilmalikud teosed klassikute Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Veljo Tormise, Johannes Brahmsi ja Francis Poulenci sulest. Lisaks sellele jõuavad publikuni kuulsa Hollandi vanamuusikameistri Jan Pieterszoon Sweelincki ning Hollandi 20. sajandi muusika ühe kuulsama helilooja Rudolf Escheri teosed. Samuti kantakse ette noorte Eesti heliloojate Evelin Seppari, Maria Kõrvitsa ning Sander Pehki koorimuusikat.

Lodewijk van der Ree õppis koorijuhtimist Amsterdami konservatooriumis Jos Vermunti ja Jos van Veldhoveni käe all ning jätkab praegu oma õpinguid Eesti muusika- ja teatriakadeemia magistratuuris Hirvo Surva juhendamisel. Lodewijk on töötanud Hollandis erinevate instrumentaalansamblite, kammerkooride ja oratooriumiseltsidega, olles juhatanud näiteks ansamblit Score Collective, Madalmaade kammerkoori ja kammerkoori Capella Amsterdam. Tänu armastusele kaasaegse muusika vastu on tema loometöös olnud alati oluline uue repertuaariga töötamine ja koostöö heliloojatega.
Lodewijk elab praegu Tallinnas ja laulab vokaalansamblis Vox Clamantis. Koorihooajal 2016/2017 on ta Eestis peale Tartu ülikooli kammerkoori võtnud projektikorras juhatada ühtlasi kammerkoori Head Ööd, Vend ning kammernaiskoori Sireen. Peale selle pöördub Lodewijk veel ka tagasi Hollandisse, aidates kammerkoori Capella Amsterdam koormeistrina lavale tuua John Adamsi ooperit „Nixon Hiinas“.